Cyberbezpieczeństwo
Apple zwiększy ochronę przed Pegasusem i nie tylko
Apple zapowiedział wprowadzenie „przełomowej funkcji bezpieczeństwa” dla swoich produktów. Chodzi o „specjalistyczną, dodatkową ochronę dla użytkowników” przed oprogramowaniem szpiegowskim, takim jak np. Pegasus.
Nowe rozwiązanie będzie dedykowane tym użytkownikom, wobec których istnieje wyższe ryzyko nielegalnej inwigilacji. Mowa o np. cyberatakach z wykorzystaniem narzędzi szpiegowskich opracowanych przez firmy prywatne a wykupionym przez państwa. Koncern wskazuje tu na m.in. Pegasusa od NSO Group.
🚨WAŻNE dla użytkowników iPhone'ów i innego sprzętu Apple❗
— Szymon Palczewski (@szymonpalcze) July 6, 2022
Koncern wprowadza poważne zmiany w zabezpieczeniach: LEPSZA OCHRONA przed narzędziami SZPIEGOWSKIMI.
Dedykowane dla użytkowników, wobec których istnieje wyższe ryzyko inwigilacji.https://t.co/UrobgXoqUV
Firma wprowadzi „Lockdown Mode”. Będzie to „pierwsza poważna funkcja tego rodzaju, która pojawi się już tej jesieniw systemach iOS 16, iPadOS 16 i macOS Ventura.
To opcjonalna funkcja dla bardzo niewielkiej liczby użytkowników, którzy stoją w obliczu poważnych, ukierunkowanych zagrożeń dla ich cyberbezpieczeństwa.
Apple
Czytaj też
W praktyce
Przewidywane zmiany wzmocnią zabezpieczenia urządzeń i ograniczą niektóre opcje, aby w ten sposób zmniejszyć powierzchnię potencjalnego ataku z wykorzystaniem oprogramowania szpiegowskiego.
Mowa o blokowaniu m.in. załączników innych niż obrazy w wiadomościach; niektórych witryn internetowych; zaproszeń lub powiadomień w aplikacjach (np. FaceTime), jeśli użytkownik sam nie wykazał takiej inicjatywy; połączenia z urządzeniem zewnętrznym, gdy iPhone lub inny produkt użytkownika jest zablokowany.
Koncern deklaruje, że będzie pracował nad dalszym wzmacnianiem „Lockdown Mode” i z czasem dodawał kolejne rozwiązania z myślą o bezpieczeństwie klientów.
Czytaj też
10 mln dolarów na badania
Apple przekazał również, że przekaże 10 mln dolarów w postaci dotacji na wsparcie organizacji społeczeństwa obywatelskiego, które prowadzą badania nad zagrożeniami związanymi z oprogramowaniem szpiegowskim.
Środki trafią do Funduszu Godności i Sprawiedliwości, który został założony przez Fundację Forda.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].